Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč školy nepoužívají Linux?

Běžnou vlastností základních a středních škol by mělo být především obecné pojetí výuky. Student by měl být seznámen s univerzálními postupy, pokud možno z více úhlů pohledu. V praxi tomu tak ovšem není.

Nebudu se zde zabývat otázkou výuky předmětů jako je dějepis či matematika, ale zaměřím se výhradně na informatiku, kde vidím největší nedostatky.

Pevné kořeny Microsoftu

Operační systém Microsoft Windows je na školách pevně uchycen. Najdete ho téměř všude, na stanicích studentů i na stanicích učitelů. Svou pozici si vydobyl v dobách, kdy šlo o v podstatě jediný použitelný systém. Ale časy se mění a myslím, že podle nich by se měly přizpůsobovat i osnovy škol. I přes to, že školy Windows pořizují za nižší ceny než běžní uživatelé, je nutno si položit otázku, „Je to skutečně vhodné?“ Myslím si, že nikoliv.

Microsoft Windows je sice dominantním operačním systémem a pravděpodobnost, že s ním bude absolvent nucen pracovat je tedy vysoká, ale již jen výuka něčeho jiného a případně porovnání s konkurencí by byla skutečná výhoda daného studenta. Mnohem pravděpodobněji by se naučil daleko obecnější postupy ovládání počítače. Dokázal by tak pracovat nejen s tlačítkem start, ale klidně by se přizpůsobil i dashi v Ubuntu nebo hodně odlišnému ovládání ve Windows 8. Vyrůstání nových uživatelů na Windows tak vytváří nové, potencionální uživatele Microsoftu, kteří si pravděpodobně nikdy nezvyknou na něco odlišného – nebudou mít ani zájem. Když už jednou používají Windows, ať již draze zaplacené nebo nelegálně stažené, zůstanou u nich bez jakéhokoliv ohledu na alternativy.

Dalším problémem výuky čistě Windows je jejich cena. Školy musejí utrácet velké množství finančních prostředků za nepotřebný systém, přičemž by tyto mohli použít na jiné účely, například nákup výkonnějších počítačů. Částka za softwarové vybavení celé učebny často přesahuje i 100 000 korun, započítáme-li do ní základní běžné vybavení Microsoft Windows, Microsoft Office a grafický editor Zoner. Přitom ke každé z uvedených aplikací existují kvalitní alternativy s otevřeným zdrojovým kódem.

Neochota vyučujících

Z vlastní zkušenosti ale vím, že absolutně největším problémem je neochota většiny vyučujících něco měnit. Hlavně že to funguje tak, jak to je. Učitelé informatiky na základních školách jsou často lidé, kteří o počítačích neví zhola nic. Zde výuka obvykle spočívá ve tvorbě nových adresářů na ploše, v psaní diktátů a v kreslení „uměleckých děl“ v Malování.

Bohužel, na středních školách se situace příliš neliší. Učitelé jsou opět lidé, kteří o počítačích často neví více, než jejich chytrá kniha: S počítačem nejen k maturitě, a výuka se také nevěnuje ničemu zajímavému. Ze svých hodin IVT si například pamatuji tvorbu zadaného tvaru v Zoneru na čas nebo test, v němž bylo vytištěno okno Wordu a úkolem byl jeho popis. Většinou šlo o zcela nesmyslné, zbytečné činnosti, které byli navíc doplněny nesprávným výkladem učitele. V takové situaci je tedy těžké vůbec něco změnit. Učitele to nezajímá a studentům je to také jedno, jako cokoliv jiného.

Světlé výjimky

To, že lze celá situace řešit i jinak dokazují některé školy, kde se Linux stal běžnou výukovou platformou. Na škole se tak žáci setkají s něčím jiným, než znají z domu, mohou systémy porovnat a sami, na vlastní kůži, si osahat jejich funkce a rozdílné vlastnosti. Tento postup považuji za téměř dokonalý a nejsnáze dostupný kompromis. Ve výsledku si tak každý může vybrat to, co mu vyhovuje nejvíce a to ještě v době, když se s počítačem učí. Škol s podobným přístupem ale není mnoho a stále existuje velké množství studentů, kteří o Linuxu nemají ani nejmenší ponětí.

Linux je kvalitní zázemí

Na hardwaru, na kterém mají Windows 7 problémy, je Linux stále docela svižný. Je dobře použitelný pro provádění výpočtů, vykreslování 3D grafiky i k běžné práci, tedy prohlížení webových stránek a psaní dokumentů. Pokud by školy Linux skutečně nasadily, nemuseli by se bát absence klasických aplikací, používaných ve výuce. Spousta aplikací je dostupná nativně i pro Linux, MS Office lze nahradit LibreOfficem a Zoner Inskcapem. Pokud škola vyžaduje nějaký software, určený vyloženě pro Windows, aplikační vrstva Wine ho velmi pravděpodobně dokáže spustit. Zda je váš software podporovaný si můžete zjistit zde.

Přechod na Linux by se tedy vyplatil snad ve všech oblastech. Studenti by měli větší přehled a školy by ušetřily. Microsoft by ale přišel o velké peníze, které z kapes finančních poplatníků získává. A to nemůže dopustit, takže se drží zuby nehty i v oblasti státní správy, která tak Windows na školách podporuje.

Edubuntu - Ubuntu do škol

Existují i speciální distribuce, které si kladou za cíl usnadnit správu přímo ve školním prostředí. Zároveň jsou dodávány s širokou nabídkou předinstalovaných i doinstalovatelných studijních aplikací. Edubuntu přichází s prostředím Unity i Gnome3 (včetně verze s klasickým panelem) a dává správci možnost rozhodnout se pro to, které mu lépe vyhovuje. V repositářích jsou dostupná ale i další prostředí. Výhodou Edubuntu je jeho jednoduchá správa ze správcovského počítače, jelikož již v základu obsahuje aplikaci ke sledování aktivity uživatelů a ovládání jednotlivých zařízení, připojených do sítě. Snaží se tedy vyjít vstříc jak nárokům žáků, tak i nárokům jejich učitelů.

Autor: Martin Kozub | středa 11.1.2012 21:36 | karma článku: 20,49 | přečteno: 1601x
  • Další články autora

Martin Kozub

Jízdní řády na telefonech s Ubuntu. Vývoj, aktuální stav a výhled do budoucna.

Má aplikace je na telefonech již několik měsíců k mání. Co mě vedlo k její tvorbě, jak probíhal vývoj, jaké trable jsem musel při vývoji překonat, kde se aplikace nachází dnes i co do budoucna plánuji se zde dnes pokusím nastínit.

15.2.2016 v 8:00 | Karma: 10,81 | Přečteno: 385x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Meizu MX4 v edici s Ubuntu

Jak se pracuje s aktuální vlajkovou lodí mezi zařízeními s Ubuntu? A stojí pořízení takového telefonu vůbec za to nebo je to jen plýtvání penězi a je lepší investovat do něčeho standardnějšího? Nejen to se zde pokusím objasnit.

17.8.2015 v 15:00 | Karma: 12,46 | Přečteno: 421x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Nové Ubuntu z pohledu uživatele a vývojáře

Je to zhruba půl roku, kdy jsem poprvé okusil Ubuntu na svém Nexusu. Od prvního momentu mě jeho možnosti lákaly, ale celková funkčnost a stabilita systému překonala mou motivaci a se skloněnou hlavou mě dotlačila zpět k původnímu Androidu. Nenechalo mě to ale spát a zhruba před měsícem jsem se opět odvážil prozkoumat divoké vody mobilního Ubuntu, u kterého jsem díky půl roku aktivního vývoje, a také pár modifikacích na mé straně, konečně zůstal.

18.11.2014 v 8:00 | Karma: 12,07 | Přečteno: 579x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Linux je stále populárnější, všude

Microsoftu se už nedaří tak jako za starých časů, a jejich výdělky jsou dokonce částečně pokryty desátky od prodejců linuxových zařízení, převážně Androidu. Ale ani Apple už nemá takovou moc a další jiní konkurenti ve skutečnosti ani moc nejsou. Nynější horečku odstartovala mocná herní korporace Valve a pomáhají s ní i některé další velké firmy a organizace, jejichž skupina postupně nabírá na síle i mohutnosti.

8.8.2014 v 15:00 | Karma: 17,44 | Přečteno: 1100x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Ubuntu Touch, aneb nezvyklé mládě lenochoda dvouprstého

Před pár dny jsem se rozhodl nainstalovat a vyzkoušet Ubuntu Touch na svém tabletu Nexus 7 2013 LTE. Ačkoliv se nejedná o oficiálně podporovaný hardware, Canonical spravuje pouze verzi pro Nexus 7 2013 WiFi, veškeré hardwarové komponenty jsou i na tomto tabletu plně funkční, ale jen většinou ...

3.8.2014 v 18:00 | Karma: 11,49 | Přečteno: 1254x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 939x
O autorovi:
Aktuálně student, jehož zájmem jsou především otevřené technologie a organizace, podporující opensource.

Rovněž uživatel Ubuntu, včetně své mobilní varianty Ubuntu Touch (vyvýjený komunitou UBports).

» Předchozí blog
Osobní web

PS: Linux používám od roku 2004. Za tu dobu stihl obsadit většinu mobilních zařízení a postupně dobývá i segment osobních počítačů. Nevěřte lidem, kteří vám budou tvrdit, že Linux nelze používat nebo že není uživatelsky přívětivý. Kdyby tomu tak skutečně bylo, nevznikly by projekty jako Google Android nebo Ubuntu.


Můj LinkedIn

Seznam rubrik