Rok 2012 ve znamení Linuxu

25. 12. 2012 10:20:00
Zatímco ještě před několika lety nepatřil Linux mezi oblíbené operační systémy většiny vývojářů, časy se postupně mění a dnes je na tom již mnohem lépe. Obzvláště rok 2012 je pak pro Linux velmi zvláštní tím, kolik nových aplikací a her se pro něj vytvořilo, nebo bylo přislíbeno. Za zmínku stojí především herní platforma Steam, která se dočkala své nativní linuxové verze, ale i množství softwaru, který je nyní dostupný v Centru Softwaru pro Ubuntu nebo i jinde. Rok 2012 byl pro Linux zároveň velmi pestrým na startovacích kampaních Kickstarter, částečně také proto, že se (nejen) engine Unity3D dočkal nativní linuxové podpory. Spousta vývojářů tak přislíbila tvorbu svých nejnovějších her i pro tuto platformu.

Steam pro Linux

Steam, rozhodě nejznámější herní distribuční platforma, přinesla nativní linuxovou podporu. Klient se zatím stále nachází ve stádiu betaverze, ovšem většina majoritních chyb již byla opravena a aplikace tak funguje bezproblémově. Nabídka her je zatím relativně omezená,ovšem poměrně hodně zatím nedostupných položek je aktuálně ve výoji, například tituly Portal, Portal 2 či Left for Dead 2 od Valve.

Více o Steamu na Linuxu si můžete přečíst v mém minulém článku.

Kingsoft Office 2012

Aplikace Kingsoft Office 2012 je moderní kancelářský balík, který se svým vzhledem snaží přiblížit konkurenčnímu Microsoft Office. A lze říci, že se mu to v mnoha ohledech daří. Pokud vám tedy doposud na Linuxu chyběl kancelářský balík s rozhraním Ribbon, neváhejte a vyzkoušejte zatím stále testovací verzi Kingsoft Office.

KingsoftOffice2012.png

Aglickou lze stáhnout přímo na webu čínského výrobce: http://community.wps.cn/download/

Podpora hardwaru

Přítomnost linuxové verze tohoto čínského kancelářského nástroje mě nicméně velmi příjemně potěšila. V Asii totiž až do nedávna téměř žádná korporace nevyvíjela svou aplikaci pro jinou platformu, než Windows. Dokonce ani Android. V posledních letech se ovšem situace výrazně mění ve prospěch Linuxu. Množství projektů tak z ničeho nic podporuje Linux, ať již mobilní Google Android, nebo právě desktop.

Tato čínská migrace na Linux, nebo alespoň jeho podpora, má za následek ještě jeden obrovský pozitivní dopad. Linux totiž začala podporovat i většina výrobců hardwaru, a to dokonce tak, že se stávají součástí linuxového jádra. Ve výsledku to tedy znamená, že by vám mělo fungovat větší množství nových zařízení, navíc bez nutnosti instalovat dodatečné nástroje.

Ovladače Nvidia, Intel a AMD

Kromě jiného byly a jsou vylepšovány také linuxové ovladače grafických karet. To má na svědomí především Steam od Valve. Zájem na vylepšování mají všichni velcí hráči a tento rok přidávají funkce jako na běžícím páse. Zároveň byl výkon ovladačů v některých případech dokonce více než zdvojnásoben.

Ubuntu - soutěž o nejlepší aplikaci

V polovině roku se také konala soutěž (Ubuntu App Showdown), pořádaná Canonicalem. Požadavkem bylo vytvořit aplikaci co nejlépe integrovanou do systému. Na konci soutěže pak všechny příspěvky prošly porotou. Hodnocení se trochu protáhlo, především proto, že zúčastněných bylo opravdu hodně. Ze soutěže pak vyšly dnes na Linuxu oblíbené aplikace jako LightRead, Postman, Fogger, CuttleFish, UberWriter nebo MyAgenda.

ubuntu-app-showdown-previews

Humble Indie Bundle

Mezi významné události roku patří také projekt Humble Indie Bundle, který na Linux pravidelně přináší množství nativních her. Uživatelé pak mají navíc několik možností, jak dané hry nainstalují. Můžou použít Centrum Softwaru pro Ubuntu, s nímž je Hubmle Indie Bundle integrováno, nebo mohou instalovat hry přímo skrze balíčky dostupné na webu organizace. Novinkou je pak možnost použití klíče na Steamu a instalace přímo odsud.

Závěrem

Rokem 2012 to ovšem nekončí. Hlavní linuxové události se totiž odehrály až ve druhé polovině tohoto roku a již nyní je oznámeno množství dalších na ten příští. Pravděpodobně bude Linux zaplaven celou řadou nových her a předpokládám, že se již dočkáme i těch velkých titulů, jako jsou hry od Blizzardu či EA Games. To je ovšem podmíněno především tím, kdy Valve vypustí svou vlastní linuxovou herní konzoli.

A nakonec oficiální video Linux Foundation, shrnující některé další zajímavé události roku:

Autor: Martin Kozub | úterý 25.12.2012 10:20 | karma článku: 13.26 | přečteno: 1020x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 129 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 25.00 | Přečteno: 518 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 939

O autorovi:
Aktuálně student, jehož zájmem jsou především otevřené technologie a organizace, podporující opensource.

Rovněž uživatel Ubuntu, včetně své mobilní varianty Ubuntu Touch (vyvýjený komunitou UBports).

» Předchozí blog

Osobní web

PS: Linux používám od roku 2004. Za tu dobu stihl obsadit většinu mobilních zařízení a postupně dobývá i segment osobních počítačů. Nevěřte lidem, kteří vám budou tvrdit, že Linux nelze používat nebo že není uživatelsky přívětivý. Kdyby tomu tak skutečně bylo, nevznikly by projekty jako Google Android nebo Ubuntu.

Můj LinkedIn

Seznam rubrik

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...