Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Webový prohlížeč Maxthon vydán pro Linux

Po několikaměsíčním vývoji byla konečně uvolněna první veřejná verze webového prohlížeče Maxthon pro Linux. Ten poměrně nově staví na Chromiu, svobodné verzi populárního Chrome od Googlu a je plně kompatibilní s jeho doplňky.

Pokud jste si zamilovali webový prohlížeč Chrome pro jeho svižnost a nepřeberné množství funkcí, zajištěné mimo jiné i širokou nabídkou snadno instalovatelných doplňků, je možné, že si oblíbíte také Maxthon, který podporuje totéž co Chrome, a přidává několik příjemných vlastností navíc.

Kde jeden projekt zemřel, zrodil se druhý
Maxthon není jediný prohlížeč, který využívá základy projektu Chromium. Ke stejnému rozhodnutí došli také vývojáři dříve velmi oblíbeného prohlížeče Opera, přestali se tak starat o zdokonalování vlastního vykreslovacího jádra i GUI a mohli se začít soustředit pouze na úpravy vzhledu, vývoj rozšíření a integraci služeb. Jedním z rozhodnutí bylo, společně se změnou vedení, také ukončení vývoje Opery pro Linux, navzdory původnímu přislíbení linuxové verze v pozdějším stádiu vývoje. Sami vývojáři Opery chtěli i přes rozhodnutí vedení prohlížeč ve volném čase na Linux přenést, ale i toto jim bylo zakázáno se slovy, že chtějí-li na Opeře mimo pracovní dobu pracovat, mají tak činit pouze na verzích pro Windows či Mac OS X.
Ekosystém služeb Maxthon Passport
Stejně jako vám Google Chrome či svobodné Chromium umožňuje připojit se ke službám Google, i prohlížeč Maxthon přichází s vlastním cloudem, který si ukládá vaše nastavení, historii a další data v zašifrované podobě a sdílí je mezi vašimi počítači, telefony a tablety.

  • Cloud Push → Umožňuje zasílání odkazů, textů a obrázků na další vaše zařízení.
  • Cloud Share → Chová se podobně jako Cloud Push, data však nejsou sdílena s dalšími Maxthon prohlížeči, nýbrž zveřejněna online.
  • Cloud Download → Stahované soubory je možné uložit do cloudu, odkud jsou dostupné z jiných vašich instancí prohlížeče Maxthon.
  • My Cloud Tabs → Sdílí předchozí sezení se všemi vašimi zařízeními.
  • Cloud Syns → Ukládá data vašeho účtu včetně oblíbených stránek a nastavení prohlížeče na další zařízení.
  • SkyNote → Dovoluje ukládat poznámky a přistupovat k nim odkudkoliv.

AdBlock od prvního spuštění
Zvláštností prohlížeče Maxthon, podobně jako je tomu u Opery, je aktivovaný plugin AdBlock již ve výchozím stavu. Ačkoliv sám tento plugin nepoužívám, je to způsobeno spíše jen z důvodu vlastní lenosti plugin instalovat, než abych ho vůbec nevyužil. Přibalení této blokády reklam do instalátoru tak považuji za jednu z příjemných vlastností tohoto prohlížeče. Nemluvím teď o morálnosti samotného pluginu.

Flash v nejnovější verzi nečekejte
Google Chrome je aktuálně jediným linuxovým prohlížečem, který obsahuje v základní verzi nejnovější přehrávač Adobe Flash Player. Aktuální Flash Player je naštěstí možné, díky stejnému motoru obou prohlížečů, dostat neoficiální cestou i do svobodného Chromia a tudíž i do Maxthonu, který na něm staví. Pokud ale nechcete strávit odpoledne zprovozňováním této technologie, můžete se snadno a bez obtíží spokojit se standardním Flash Playerem ve verzi 11.2, který je dostupný pro všechny linuxové prohlížeče a stále získává všechny opravné záplaty.

Bezpečí nade vše
I takto poněkud přehnaně by se dalo říct, že Maxthon myslí také na soukromá data uživatelů. Samozřejmostí je identifikace webových stránek, které navštěvujete a v závislosti na jejich důvěryhodnosti informování uživatele o případném nebezpečí. Navštívíte-li tak podezřelou stránku, Maxton vás před načtením obsahu varuje. Uživatel je tak automaticky chráněn před některými stránkami a pokusy o phishing.
Maxthon, stejně jako všechny moderní prohlížeče, obsahuje také soukromá sezení, umožňuje tedy procházení webu bez jakéhokoliv zaznamenávání historie či trvalého ukládání dat, jako jsou cache stránek. Nejdete zde také sezení hosta, které nijak neinterferuje s vašim účtem.
Budete ale muset důvěřovat službám Maxthon Passport a částem, které byly do původního kódu prohlížeče Chromium dodány. Možnost, že Maxthon pečlivě zaznamenává vaši aktivitu na webu nelze nikdy zcela vyloučit, podobně jako je tomu u Google Chrome, IE a dalších proprietárních prohlížečů. S účty na Google a sociálních sítí a špehováním poskytovatelů internetu se však skutečné anonymitě nikdy nepřiblížíte.
Vzhled: Chrome všude kam se podíváte
Nastavení prohlížeče i rozložení ovládacích prvků náramně připomíná příbuzný Chrome, vzhled elementů je však značně upraven. Moha lidem může Maxthon připadat mnohem elegantnější, než jeho vzor, ikonky jsou větší a prohlížeč se snadněji ovládá. Pokud máte dotekové zařízení, bude to pro vás obrovské plus, stejně jako gesta myší.

Vrátím-li se ještě na moment čistě ke vzhledu, v Linuxu je možné si, podobně jako v Chrome/Chromiu, přizpůsobit celkový dojem prohlížeče v závislosti na aktuálním Gtk schématu a aktivovat si systémovou lištu. Barevný vzhled (podle Gtk) můžete změnit v nastavení prohlížeče, systémovou lištu lze pak zapnout po kliknutí prvým tlačítkem na horní panel prohlížeče.

K ovládání Maxthonu je možné využít, jak jsem již výše uvedl, kromě klasického klikání a scrollování i gest myší. Stačí kliknout pravým tlačítkem a poté alespoň přibližně nakreslit jeden z rozpoznatelných tvarů. Po jejich zadání se spustí přednastavená akce. Gesta dokáží značně urychlit procházení v krátkodobé historii, přepínání panelů či manipulaci s nimi.

Ukládání hesel, „Magic Fill“Stejně jako ostatní prohlížeče, i Maxthon si ukládá vaše hesla v zašifrované podobě. Klasicky si tak můžete zvolit mezi uložením údajů či jejich ignorováním, v případě, že máte zájem je zadávat pokaždé ručně. Data jsou pak sdílena skrze cloud a přístupná z dalších zařízení.

Jen další prohlížeč pro Linux?
Ačkoliv desktopový Linux není ani zdaleka nejrozšířenější operační systém, možnosti volby prohlížečů jsou zde opravdu velké. Linux podporují dva nejvýznamnější hráči na trhu, Google Chrome a Firefox. Microsoft se svým Internet Explorerem na mrazivý polární trh samozřejmě neexpandoval, jestli je to pro linuxové uživatele dobře či špatně posuďte sami.

Naleznete zde ale i spoustu dalších prohlížečů, nevyjímaje zvláště na Linuxu hojně používané Midori, které se pyšní jednoduchým a výpočetně nenáročným uživatelským rozhraním při zachování velmi použitelného a přívětivého designu.

Maxthon pro Linux tedy nepřináší v podstatě nic nového, kromě svého ekosystému. Pro zaběhlé uživatele Chrome/Chromia či Firefoxu tudíž není nový přírůstek do rodiny zřejmě toliko zajímavý, aby je donutil k přechodu. K vykreslování používá WebKit a není tak příliš vzácný ani pro vývojáře webu. Na druhou stranu, svěží design i Maxthon Cloud mohou pomoci uživatelům z jiných operačních systémů při přechodu na Linux – ti tak nemusejí opouštět služby, na které jsou zvyklí.

 

Pro stažení prohlížeče Maxthon Cloud Browser přejděte prosím na stránky maxthon.com. Instalační balíčky jsou dostupné ve 32 i 64 bitových verzích ve variantách .deb (Ubuntu) i .rpm (Fedora), nebo jako archivy .tgz pro ostatní systémy.

Autor: Martin Kozub | středa 26.3.2014 14:00 | karma článku: 14,76 | přečteno: 1292x
  • Další články autora

Martin Kozub

Jízdní řády na telefonech s Ubuntu. Vývoj, aktuální stav a výhled do budoucna.

Má aplikace je na telefonech již několik měsíců k mání. Co mě vedlo k její tvorbě, jak probíhal vývoj, jaké trable jsem musel při vývoji překonat, kde se aplikace nachází dnes i co do budoucna plánuji se zde dnes pokusím nastínit.

15.2.2016 v 8:00 | Karma: 10,81 | Přečteno: 385x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Meizu MX4 v edici s Ubuntu

Jak se pracuje s aktuální vlajkovou lodí mezi zařízeními s Ubuntu? A stojí pořízení takového telefonu vůbec za to nebo je to jen plýtvání penězi a je lepší investovat do něčeho standardnějšího? Nejen to se zde pokusím objasnit.

17.8.2015 v 15:00 | Karma: 12,46 | Přečteno: 421x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Nové Ubuntu z pohledu uživatele a vývojáře

Je to zhruba půl roku, kdy jsem poprvé okusil Ubuntu na svém Nexusu. Od prvního momentu mě jeho možnosti lákaly, ale celková funkčnost a stabilita systému překonala mou motivaci a se skloněnou hlavou mě dotlačila zpět k původnímu Androidu. Nenechalo mě to ale spát a zhruba před měsícem jsem se opět odvážil prozkoumat divoké vody mobilního Ubuntu, u kterého jsem díky půl roku aktivního vývoje, a také pár modifikacích na mé straně, konečně zůstal.

18.11.2014 v 8:00 | Karma: 12,07 | Přečteno: 579x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Linux je stále populárnější, všude

Microsoftu se už nedaří tak jako za starých časů, a jejich výdělky jsou dokonce částečně pokryty desátky od prodejců linuxových zařízení, převážně Androidu. Ale ani Apple už nemá takovou moc a další jiní konkurenti ve skutečnosti ani moc nejsou. Nynější horečku odstartovala mocná herní korporace Valve a pomáhají s ní i některé další velké firmy a organizace, jejichž skupina postupně nabírá na síle i mohutnosti.

8.8.2014 v 15:00 | Karma: 17,44 | Přečteno: 1100x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Ubuntu Touch, aneb nezvyklé mládě lenochoda dvouprstého

Před pár dny jsem se rozhodl nainstalovat a vyzkoušet Ubuntu Touch na svém tabletu Nexus 7 2013 LTE. Ačkoliv se nejedná o oficiálně podporovaný hardware, Canonical spravuje pouze verzi pro Nexus 7 2013 WiFi, veškeré hardwarové komponenty jsou i na tomto tabletu plně funkční, ale jen většinou ...

3.8.2014 v 18:00 | Karma: 11,49 | Přečteno: 1254x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

SteamOS od Valve přinese AAA tituly na Linux

Linuxoví uživatelé mají zase jednou obrovský důvod k oslavě. Opět za ním stojí jedna z největších herních společností, která oficiálně a významně Linuxu pomáhá již od zimy minulého roku. Tentokrát přišli s vlastním linuxovým operačním systémem, čímž významně usnadní a urychlí příchod nových her na Linux.

24.9.2013 v 12:00 | Karma: 8,60 | Přečteno: 482x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Linux je loterie, ale jen pro někoho

Svobodnému softwaru se na otevřené platformě velice daří a vzhledem ke své popularitě i velké komunitě svou kvalitou mnohdy převyšuje vlastní proprietární konkurenci. Není tedy divu, že se některým vývojářům nemusí vyplatit do linuxové verze své aplikace vůbec investovat a raději si hledají uživatele ve světě Windows, kde mají z vícero důvodů větší šanci na úspěch.

13.9.2013 v 19:00 | Karma: 13,00 | Přečteno: 1100x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Nastala zlatá doba, Wine už nepotřebujeme

Ještě před pár lety si mnozí kompletní přechod na Linux ani nedokázali představit, dnes, zdá se, to není až tak složité. Svobodný desktop v mnohém dospěl a může tedy nabídnout i to, co jeho používanější konkurence nemůže a pro většinu lidí bez sebemenších kompromisů.

8.8.2013 v 15:00 | Karma: 12,70 | Přečteno: 1098x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Ubuntu Edge? Zřejmě ne, ale možná povzbudí další.

Zajímáte-li se o technologické novinky, je pravděpodobné, že jste již zaznamenali nebývalou kampaň společnosti Canonical. Firma, která se doposud soustředila pouze na vývoj softwaru, nedávno přišla s návrhem vlastního telefonu, který ovšem svými parametry hladce překonává i ty nejlepší kousky dostupné na trhu.

1.8.2013 v 14:00 | Karma: 10,41 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Připravované Ubuntu a co byste o něm měli vědět

Možná jste již zaznamenali poměrně velké změny ve vývoji nejoblíbenější linuxové distribuce Ubuntu, které nyní hýbou světem. Od počátku roku Canonical oznámil a předvedl několik novinek. Stále ale není úplně jasné, co to znamená pro běžného uživatele, či jak to ovlivní celkovou práci s počítačem.

12.7.2013 v 17:00 | Karma: 12,97 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Jste běžný uživatel? Ubuntu je jasná volba

Patříte mezi normální uživatele, používáte webový prohlížeč, občas napíšete dokument nebo si něco zahrajete? Nebo využíváte počítač naplno, ale jednoduše si přejete, aby vše fungoval bez potřeby složitě hledat a měnit nastavení? Stáhněte si Ubuntu a vyzkoušejte, jak pohodlné to je.

11.5.2013 v 22:00 | Karma: 19,64 | Přečteno: 3052x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Unity Next, nové prostředí ve znamení přenositelnosti

Ubuntu se vždy snažilo vyjít vstříc potřebám uživatelů. Od počátku je považováno za nejlepší volbu pro linuxáky začátečníky a zároveň také za ideální systém pro ty, kteří prostě chtějí, aby vše fungovalo bez nutnosti hrabat se v systémových věcech, nebo ztrácet kvanta času nad hledáním vhodných ovladačů pro nestandardní zařízení. V Ubuntu jednoduše většina věcí funguje již od prvního startu a tímto aspektem se, troufám si říci, řadí také daleko před Windows či Mac OS X.

9.5.2013 v 15:00 | Karma: 10,71 | Přečteno: 506x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Microsoft Office pro Linux v roce 2014?

Microsoft prý zvažuje port kancelářského balíku Microsoft Office na Linux. Pokud je zdroj přesný a vše půjde podle plánu, dočkají se linuxoví uživatelé tohoto stále oblíbeného softwaru někdy v roce 2014.

7.2.2013 v 11:00 | Karma: 11,04 | Přečteno: 914x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Paradox Interactive will port all Mac-ready titles to Linux

PI employee Shams responded to a question whether they'll be supporting Linux with their future releases. The response was straight: "we will be making Linux a priority as go along".

22.1.2013 v 20:00 | Karma: 3,81 | Přečteno: 100x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Paradox Interactive zveřejní většinu her i pro Linux

Zaměstnanec Paradox Interactive (Shams) odpověděl na otázku, zda budou jejich nadcházející hry dostupné i pro Linux. Z odpovědi vyplývá, že Linux bude podporován velmi dobře.

22.1.2013 v 20:00 | Karma: 8,22 | Přečteno: 475x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Rok 2012 ve znamení Linuxu

Zatímco ještě před několika lety nepatřil Linux mezi oblíbené operační systémy většiny vývojářů, časy se postupně mění a dnes je na tom již mnohem lépe. Obzvláště rok 2012 je pak pro Linux velmi zvláštní tím, kolik nových aplikací a her se pro něj vytvořilo, nebo bylo přislíbeno. Za zmínku stojí především herní platforma Steam, která se dočkala své nativní linuxové verze, ale i množství softwaru, který je nyní dostupný v Centru Softwaru pro Ubuntu nebo i jinde. Rok 2012 byl pro Linux zároveň velmi pestrým na startovacích kampaních Kickstarter, částečně také proto, že se (nejen) engine Unity3D dočkal nativní linuxové podpory. Spousta vývojářů tak přislíbila tvorbu svých nejnovějších her i pro tuto platformu.

25.12.2012 v 10:20 | Karma: 13,26 | Přečteno: 1020x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Steam pro Linux - herní (r)evoluce

Otevřená betaverze herního klienta Steam je konečně dostupná pro Linux. Herní katalog zatím obsahuje něco málo kolem 40ti her. V databázi jsou ale obsaženy i další tituly, které budou Linux v blízké budoucnosti podporovat.

22.12.2012 v 22:00 | Karma: 10,77 | Přečteno: 1035x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Humble Indie Bundle pro Android 3

Nová nabídka multiplatformních her je zde již týden. Za tu dobu se podařilo vybrat už přes 600.000 dolarů. Nedávno se navíc seznam zařazených her neobvykle rozrostl a zastavil se na čísle 9. Všechny je lze získat při nákupu za nadprůměrnou částku.

23.8.2012 v 0:00 | Karma: 6,43 | Přečteno: 601x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Tvůrce známé hry Minecraft se přidal ke kritice Windows 8

Začalo to několika narážkami ze strany menších vývojářů a pokračuje to obrovským popraskem. Valve, Blizzard a nyní tvůrce Minecraftu zveřejňují své obavy z Windows 8 a někteří si neodpustí ani ostrou kritiku.

4.8.2012 v 1:00 | Karma: 10,12 | Přečteno: 1125x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Hra Left 4 Dead 2 od Valve běží s Linuxem rychleji

Valve nejen, že přenáší své tituly a herního klienta Steam na Linux, ale také se aktivně podílí na vývoji linuxových ovladačích grafických karet a na tvorbě optimalizačních nástrojů, které chce představit za týden na grafické konferenci.

2.8.2012 v 9:00 | Karma: 8,06 | Přečteno: 664x | Diskuse| Věda
  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 939x
O autorovi:
Aktuálně student, jehož zájmem jsou především otevřené technologie a organizace, podporující opensource.

Rovněž uživatel Ubuntu, včetně své mobilní varianty Ubuntu Touch (vyvýjený komunitou UBports).

» Předchozí blog
Osobní web

PS: Linux používám od roku 2004. Za tu dobu stihl obsadit většinu mobilních zařízení a postupně dobývá i segment osobních počítačů. Nevěřte lidem, kteří vám budou tvrdit, že Linux nelze používat nebo že není uživatelsky přívětivý. Kdyby tomu tak skutečně bylo, nevznikly by projekty jako Google Android nebo Ubuntu.


Můj LinkedIn

Seznam rubrik