Unity Next, nové prostředí ve znamení přenositelnosti

Ubuntu se vždy snažilo vyjít vstříc potřebám uživatelů. Od počátku je považováno za nejlepší volbu pro linuxáky začátečníky a zároveň také za ideální systém pro ty, kteří prostě chtějí, aby vše fungovalo bez nutnosti hrabat se v systémových věcech, nebo ztrácet kvanta času nad hledáním vhodných ovladačů pro nestandardní zařízení. V Ubuntu jednoduše většina věcí funguje již od prvního startu a tímto aspektem se, troufám si říci, řadí také daleko před Windows či Mac OS X.

Ubuntu však není jen o snadné instalaci, ale především o příjemném a snadno použitelném uživatelském rozhraní. Od vzniku Ubuntu v roce 2004 až do roku 2011 bylo výchozím prostředím Gnome, na jehož vývoji se dodnes podílejí některé velké distribuce a velké množství nezávislých vývojářů, jejichž snem je vytvořit si jednou vlastní distribuci. V jeden moment se začaly priority projektů Ubuntu a Gnome lišit a tak přišli v Canonicalu s něčím novým, konkrétně s Unity. To se poprvé objevilo již v říjnu 2010, tehdy ještě v edici netbook. Záhy, hned v následujícím vydání 11.04, se stalo Unity výchozí volbou a netbook edice byla zrušena, nebo lépe sloučena se standardním Ubuntu.

A tak šel vývoj dál, Unity se neustále zlepšovalo, graficky uhlazovalo a přidávaly se nové funkce. Nejnovější verzí Unity naleznete v Ubuntu 13.04, tedy v posledním vydání Ubuntu. Jak se ale zdá, jedná se o poslední vydání se standardním Unity, postaveným na technologii Compiz.

Unity Next

Canonical se zřejmě hodně inspiroval u Applu. Unity Next společně s Ubuntu Touch a grafickým serverem Mir byly ve vývoji již hodně dlouho, přesto o tom téměř nikdo nevěděl. První představení Ubuntu Touch proběhlo na začátku roku 2013 (tehdy stále ještě nebylo jasné, o co všechno jde). Dalšího jsme se dočkaly v únoru, tentokráte se v Canonicalu zaměřili na tablety. S postupem času se objevovaly další informace a dnes již víme, že se toho na Ubuntu rozhodli změnit opravdu hodně.

Pro uživatele asi méně zajímavý Mir (nový grafický server), který se stará o zobrazování dat na monitoru, má nahradit dnes již obstarožní Xserver. Výhodou bude možnost využití ovladačů ze systému Android a byla také oznámena spolupráce s firmami AMD a Nvidií.

Původní prostředí Unity, dostupné pouze na desktopech s akcelerovanou grafikou, nebo alespoň silnějším procesorem, je kompletně přepisováno do Qt QML a vytvoří tak jeden základ pro všechna zařízení s Ubuntu. Aktuální stav si lze prohlédnout na nejnovějších sestaveních Ubuntu Touch a snad již příští vydání (13.10) se dočkáme Unity Next i na desktopech.

Unity Next ale není jen nástupce Unity, přinese totiž opravdu velké množství vylepšení, z nichž za to nejvýznamnější považuji zvýšení rychlosti, která je dnes více než kdy jindy aktuální při hraní her. Další výhodou bude jednotný kód pro mobily, tablety, televize i počítače, což jednak sníží náklady na vývoj a údržbu samotnému Canonicalu, ale především zjednoduší vývojářům podporu všech těchto platforem, díky společnému API. Vývoj v Ubuntu SDK navíc zaručuje kompatibilitu mezi všemi verzemi Ubuntu, takže pokud se vývojář rozhodne toto SDK použít, dále toho již nemusí mnoho řešit.

Za zmínku stojí také nové notifikace, NotifyOSD Next, které budou součástí Unity Next a přinesou mnohem propracovanější zobrazení i správu oznámení. Bude například možné přímo z informační bubliny odpovědět na zprávu nebo zavolat zpět na zameškaný hovor.

Ubuntu Touch i Unity Next jsou vítány

Z pozorování lze říci, že reakce uživatelů jsou skutečně velmi pozitivní. Během pár dní od představení nových produktů se nejen IT weby zaplavily články o Ubuntu, představení na Youtube dosáhly milionu zhlédnutí a v diskuzích se objevili především pozitivní reakce. Ubuntu Touch se v podstatě všem líbí a myšlenka konvergence mezi platformami také.

Především poslední vývoj kolem Ubuntu je skutečně příjemná změna oproti nedávné minulosti, protože už to není jen Apple, který je schopen vyvinout něco nového, co se lidem líbí, ale je to i Canonical. Přesto i v tomto ohledu Canonical vede a to díky otevřenosti projektů. I když ještě stále není Unity Next a Ubuntu Touch ani zdaleka hotový, na XDA Developers i na Launchpadu se vyrojily již stovky vývojářů, kteří jsou v tomto projektu aktivní, pomáhají s hledáním chyb, s portováním Ubuntu Touch na jiná zařízení i s vývojem nových multiplatformních aplikací.

 

Ještě na doplnění: Ubuntu Touch je nová mobilní platforma Ubuntu, která by ale bez Unity Next nebyla možná. Právě nové Unity je to, co činí Ubuntu Touch tolik atraktivním a co zaručuje skvělou budoucnost celému projektu Ubuntu.

Autor: Martin Kozub | čtvrtek 9.5.2013 15:00 | karma článku: 10,71 | přečteno: 506x