Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Jste běžný uživatel? Ubuntu je jasná volba

11. 05. 2013 22:00:00
Patříte mezi normální uživatele, používáte webový prohlížeč, občas napíšete dokument nebo si něco zahrajete? Nebo využíváte počítač naplno, ale jednoduše si přejete, aby vše fungoval bez potřeby složitě hledat a měnit nastavení? Stáhněte si Ubuntu a vyzkoušejte, jak pohodlné to je.

Linux používám již více než šest let a rád si s ním hraji. Přesto používám Ubuntu, které funguje téměř vždy a bez problémů.

Ubuntu versus Kubuntu, Xubuntu, Debian, Fedora, ...

Nechci tady ani trochu křivdit žádné distribuci. Popravdě, Linux Mint, Xubuntu a spousta dalších distribucí vypadají již ve výchozím stavu úžasně, možná i lépe než samotné Ubuntu, často fungují a jsou skutečně jednoduché na instalaci i používání. Přesto se v nich může objevit problém asi častěji, než v nejoblíbenějším Ubuntu.

Patřím mezi uživatele Ubuntu již od roku 2007. Na všech rodinných počítačích běží právě tato distribuce a můžu potvrdit, že téměř bezproblémově. Ale ani Ubuntu není neomylné, takže uvedu příklad, kde i ono může zklamat. Aktuálně největší problém je asi s podporou starých grafických karet, především Ati (AMD), ale i nVidia. Většinu by měly pokrýt svobodné ovladače, ty ale ne vždy ale fungují. Právě při aktualizaci Ubuntu na verzi 12.04 na jednom pracovním počítači, ještě s procesorem Intel Pentium IV a grafickou kartou nVidia (označení z hlavy nevím) nastal problém. Staré ovladače jsou nekompatibilní s novým grafickým serverem a svobodné nefungují, tak jak by ideálně měli, tedy výsledkem je použití Unity 2D, které bylo ale po prvních pár měsíců stále nepoužitelné a nezbývalo, než nasadit sezení gnome-fallback.

A vysvětlujte uživateli, který ani neví, jakým trikem instalovat dodatečný software, jak má tyto změny provést, když se dostanete jen do virtuálního terminálu (konzole), protože grafické prostředí je pomalejší než hlemýžď.

Ideální situace: Máte na dnešní poměry běžný počítač a chcete funkční systém.

Máte-li alespoň nějakého známého, který Linuxu rozumí, přes nekompatibilitu grafické karty se nějak prokoušete. Existují ale věci, které se řeší mnohem složitěji a tady Ubuntu rozhodně vede.

Po delší době jsem se rozhodl vyzkoušet něco jiného než Ubuntu. A protože jsem nechtěl opustit ekosystém aplikací, které jsou v Ubuntu snadno dostupné, rozhodl jsem se pro Xubuntu. Odlehčená verze Ubuntu s prostředím Xfce na místo Unity, ale schopná úžasných věcí. Xfce se mnohem lépe konfiguruje, vizuálně se mi líbí mnohem více a je rychlé. Herního klienta Steam si v Xubuntu také velmi jednoduše nainstaluji.

Xubuntu

Co v Xubuntu ve výchozím stavu nefunguje a ne vždy je jednoduché opravit?

Tak jsem se těšil, že si chvíli odpočinu od standardního Ubuntu a všechno bude pěkně fungovat. Štěstí jsem ale neměl, a nejsem sám.

  • Ve výchozím stavu dva applety bluetooth vedle sebe, každý jiný a přitom alespoň jeden z nich zbytečný (lze vyřešit odinstalováním jednoho správce bluetooth)

  • Nemožnost ponechat zařízení bluetooth vypnuté po startu systému (úprava nastavení nepomůže, applet si zařízení vždy probudí, jediná možnost je zakázat bluetooth úplně, bez jednoduché klikací cesty zařízení aktivovat v případě potřeby)

  • Nefunkční zesilování a zeslabování zvuku skrze klávesové zkratky (přestalo fungovat po pár dnech používání systému)

  • Nemožnost změnit podsvícení klávesnice klávesovými zkratkami (v Ubuntu funguje již při načítání systému, v Xubuntu vůbec)

Rozhodně se nejedná o problémy, s nimiž bych jako uživatel průzkumník nedokázal chvíli přežít, ale musím se přiznat, že i mně začínají tyto chyby pomalu lézt na nervy ... tedy neschopnost rychle něco zeslabit, aniž bych musel ukončovat aplikaci, která běží na celou obrazovku či automaticky zapnuté bluetooth, když chci šetřit baterku.

Xubuntu není jediné

Kdyby nebylo těchto „nedodělků“, určitě doporučím Xubuntu velmi rád každému. Systém je to totiž jinak perfektní a možnosti nastavení prostředí jsou úžasné.

Kubuntu, naneštěstí další kapitola sama pro sebe. Obsahuje oblíbené prostředí pro lidi přecházející z Windows 7, jelikož vypadá podobně a podporuje widgety na ploše, v podstatě stejným způsobem, jako Windows. Kubuntu má ale opět několik nevýhod, které nicméně v tomto případě nemusejí nezbytně souviset s uživatelským prostředím Kde. Na testovacím počítači funguje Ubuntu bez problémů, je stabilní. Kubuntu na druhou stranu trpí náhodnými chybami ze všech možných oblastí. Občas se dlouho vypíná, občas strašně vytěžuje procesor nebo třeba padá jako hrušky. V tomto případě je dost možné, že by na jiné konfiguraci fungovalo bez problémů, například mě vždy fungovalo velmi dobře, opět to ale ukazuje, že Ubuntu si poradí téměř se vším, i tím, co jiné distribuce nezvládají.

Další poměrně nepříjemnou vlastností, tentokrát obecně prostředí Kde, je skutečnost, že některé věci se zde nastavují poměrně složitě, což je způsobeno opravdu velkými možnostmi konfigurace. Někomu to zřejmě vyhovuje, ale obyčejný uživatel může mít problémy například jen s přidáním nové klávesové zkratky nebo se zakázáním klíčenky. V tomto ohledu se musím přiznat, že i na mě je Kde prostě příliš složité.

Nejnovější bohužel nemusí být nejideálnější

Další zvláštní distribucí, která se také snaží zaměřit i na běžné uživatele, je Fedora. Asi nejzajímavější na tomto systému je snaha vývojářů implementovat co nejnovější software do běžného vydání. Není tedy neobvyklé, aby nová verze obsahovala stále čerstvé aplikace, které ještě ani pořádně nebyly otestovány. Možná se nejedná o zcela ideální volbu pro každého uživatele, především kvůli nižší stabilitě celého systému, já však tuto snahu velmi oceňuji. Je to obrovská výhoda, které se například na Ubuntu dosahuje jen s pomocí dodatečných repozitářů. Ještě dále to dotáhla distribuce Arch Linux s modelem rolling-release, kdy se po vydání nové verze programu tato velmi brzo propíše i na počítače uživatelů distribuce.

Fedora je tedy poměrně atraktivní, ovšem jen pro určitou skupinu lidí. Navíc o tuto výhodu může časem přijít s plánovaným přechodem na rolling-release i v distribuci Ubuntu.

Mezi nevýhody tedy patří již zmíněná stabilita a především nekompatibilita se starším hardwarem. Fedora totiž neobsahuje ovladače pro některá zařízení, která například Ubuntu ještě stále podporuje, a může se tak stát, že vám v ní nebude fungovat některá tiskárna či webkamera.

Poté jsou zde standardní problémy s volbou prostředí: Gnome, Kde, Xfce? ...

Běžný uživatel asi nebude v obraze, tak si zvolí výchozí možnost. Gnome Shell ale přece jen nepatří mezi nejintuitivnější prostředí, která existují. Na druhou stranu je nutno uznat, že funkčnost Gnome bude asi srovnatelná s funkčností Unity. Pokud tedy uživatel změnu přežije a na prostředí si zvykne, určitě bude s jeho ovládáním spokojený.

Debian, otec mnoha velkých distribucí

Seznam zakončím Debianem, který je takový otec Ubuntu i jeho odnoží. Instalace nepatří k těm nejjednodušším, ale když už je tento systém jednou nainstalován, lze si na něj poměrně rychle zvyknout. Pro prohlížení webu a psaní dokumentů bych si dokonce troufal tvrdit, že na normálním počítači se jedná o naprosto ideální volbu. Přesto, vzhledem k přístupu Debianu k nesvobodným ovladačům a k nesvobodnému softwaru může nastat, a téměř jistě nastane, problém se zprovozněním her a aplikací, vyžadujících 3D akceleraci, především kvůli ovladačům grafiky. To lze vyřešit stažením ovladače z oficiálních stránek výrobce, nepatří to ale k nejpohodlnějším řešením. Dalším problémem je komplikace s provozováním Steamu, který v Debianu bez pomoci nefunguje, či s instalací aplikací, jako jsou Skype či FlashPlayer. Ty totiž opět nejsou součástí standardních zdrojů softwaru a je nutné je instalovat ručně. Navíc mohou nastat podobné problémy s podporou staršího hardwaru, jako například u Fedory.

Subjektivní hodnocení uvažovaných distribucí (skóre 1 – 3, čím vyšší, tím lepší)

Systém

Instalace

Obsluha

Rychlost

Stabilita

Funkčnost systému

Dostupnost dodatečného softwaru

Ubuntu 13.04

3

3

2

3

3

3

Xubuntu 13.04

3

2

3

3

2

3

Kubuntu 13.04

3

1

2

2

2

3

Ubuntu 12.04 LTS

3

3

2

3

2

3

Debian Unstable (XFCE)

1

2

3

2

2

2

Fedora 18 (Gnome)

3

2

3

3

2

2

Ubuntu pro všechny
Ubuntu

Pokud jste schopni si zvyknout na standardní prostředí Ubuntu (Unity), nemůžu než doporučit právě tuto distribuci. Je vhodná skutečně pro všechny a obecně lze říci, že funguje bez jakýchkoliv problémů.

Ubuntu má ještě v něčem navrch. Protože je natolik oblíbené, podporují ho téměř všichni vývojáři, což znamená skutečně velký výběr softwaru, často dostupný přímo z místního obchodu s aplikacemi. Také je pro Ubuntu velmi pozitivní to, že ho přímo podporuje množství výrobců hardwaru a nachází se kolem něj obrovská komunita uživatelů, takže i když se najde nějaký exotičtější kousek hardwaru, je docela možné, že v Ubuntu ho bude možné za pomoci Googlu poměrně snadno zprovoznit.


Právě díky těmto kladným vlastnostem je Ubuntu nejoblíbenější linuxovou distribucí vůbec a používají ho nejen běžní uživatelé, ale také velké firmy (např. Google).

Takže vesele stahujte a užívejte si: http://www.iubuntu.cz/index.php?site=4

Pokud nevíte, jak na to, odkáži vás na českou wikipedii, popřípadě fórum, kde naleznete ochotné lidi, schopné se vším poradit. Nezapomeňte také na možnost jednou za půl roku zůčastnit se místní Ubuntu release Party, jež se koná vždy krátce po vydání nové verze Ubuntu, často v obchodním středisku Sapa v Praze. Zde je možné přímo provést instalaci Ubuntu na váš počítač a nahradit tak Windows nebo posadit Ubuntu vedle stávajícího systému. Poslední taková akce proběhla právě dnes.

Autor: Martin Kozub | sobota 11.5.2013 22:00 | karma článku: 19.64 | přečteno: 3032x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

'Growing Earth' with Jan Mestan, IMAGE Theatre Prague, 14DEC19 (Czech Version)

Záznam prezentace problému 'Growing Earth' a připojené diskuse - divadlo IMAGE Praha, 14DEC19 (česká verze)

16.12.2019 v 8:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 76 | Diskuse

Dana Tenzler

S chemií a fyzikou v kuchyni - odpalované těsto

Jeho název zní drasticky. A stejně intenzivní je také jeho příprava. Výrobky z odpalovaného těsta se zahřívají hned dvakrát - jednou při přípravě a jednou při pečení. (délka blogu 8 min.)

16.12.2019 v 8:00 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 185 | Diskuse

Julius Maksa

Fotoelekrický jev II.

Vysvětlil Albert Einstei tento jev správně? Způsobuje emisi elektronů dopady kvant fotonů? Proč tento jev neuměli vědci vysvětlit klasickou fyzikou dodnes? Na tuto otázku se pokusím odpovědět pomocí mojí originální fyziky.

15.12.2019 v 13:07 | Karma článku: 7.18 | Přečteno: 228 | Diskuse

Zdenek Slanina

Počátkové společnosti císaře Viléma pro podporu věd (článek, co se nehodil, a tak nevyšel)

Začátkem divokých devadesátek se ČSAV divoce transformovala. Institucionální financování (INFI) bylo odvrženo co přežitek. Šlo o omyl vedení, který nadto po Akademii nikdo ani nepožadoval. MPG za humny stále používá právě to INFI.

12.12.2019 v 8:08 | Karma článku: 31.89 | Přečteno: 4569 |

Dana Tenzler

Proč vám tvrdne pečivo - s chemií v kuchyni

Proč vydrží pečivo čerstvé jen chvíli? Které druhy pečiva tvrdnou nejrychleji? A jak se dá ovlivnit doba, za kterou ztvrdnou? (délka blogu 3 min.)

12.12.2019 v 8:00 | Karma článku: 29.28 | Přečteno: 1008 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 935

O autorovi:
Aktuálně student, jehož zájmem jsou především otevřené technologie a organizace, podporující opensource.

Rovněž uživatel Ubuntu, včetně své mobilní varianty Ubuntu Touch (vyvýjený komunitou UBports).

» Předchozí blog

Osobní web

PS: Linux používám od roku 2004. Za tu dobu stihl obsadit většinu mobilních zařízení a postupně dobývá i segment osobních počítačů. Nevěřte lidem, kteří vám budou tvrdit, že Linux nelze používat nebo že není uživatelsky přívětivý. Kdyby tomu tak skutečně bylo, nevznikly by projekty jako Google Android nebo Ubuntu.

Můj LinkedIn

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz